Site icon eMuhasebe Blog

Şahıs İşletmesi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirket kurmak için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra isterseniz kendiniz bağlı olduğunuz vergi dairesine şahsen iletebilirsiniz. İsterseniz bu işlemleri sizin adınıza vekalet verdiğinizi Muhasebeci veya Mali Müşaviriniz gerçekleştirebilir ya da e-Devlet şifrenizle interaktif vergi dairesi üzerinden şirket kuruluş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

İşlemlerinizin doğru ve eksiksiz yürütülmesi ve süresi içinde yapılması gereken bildirimlerin takip edilmesi için bir Mali Müşavir ile çalışmak yararınıza olacaktır.

Başvurunun ardından vergi levhasını alabilirsiniz. İşinizin mahiyeti doğrultusunda Ticaret Odasına kayıt olmanız ve iş yeri açma, çalıştırma ruhsatı almanız gerekebilir.

e-Devlet üzerinden şahıs şirketi nasıl kurulur?

1. Adım

2.Adım

3.Adım

4.Adım

5.Adım

İşlem tamamlandıktan bir kaç gün sonra cep telefonunuza “yoklama tarihini bildiren” bir SMS gelecek.

Yoklama memuru adresinize gelip evraklarınızı ve iş yerinizi kontrol edecektir. Yoklama sırasında kira sözleşmenizi veya tapu fotokopinizi sunmanız gerekecek.
Yoklama işlemini sorunsuz tamamladıktan sonra şirket kuruluş işleminiz başarıyla tamamlanmış demektir. Şirketinize ait vergi levhanızı İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden indirebilirsiniz.

Vergi levhası hakkında detaylı bilgi almak için “e-Vergi Levhası Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır” yazımızı okuyabilirsiniz?

Şirket kuruluş aşamasını tamamladıktan sonra beyannamelerinizi vermek için mutlaka bir Mali Müşavir ile anlaşmanız gerekmektedir.

Exit mobile version