Site icon eMuhasebe Blog

Mikro ihracat nedir? Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

300 kilodan az ve KDV hariç 15 bin Euro değerini geçmeyen ürün gönderimleri Mikro ihracat kapsamındadır. Mikro ihracat işlemleri doğrudan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile gümrük müşavirine ihtiyaç duymadan daha az bir bürokrasi ile yapılabilmektedir.

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) Nedir?
Mikro ihracat kapsamındaki gümrük prosedürlerini ve maliyetlerini azaltmak için kullanılan beyanname sistemidir. ETGB sayesinde geleneksel ihracat prosedürlerinde gerekli olan gümrük müşavirliği hizmetlerine gerek kalmaz. Bu belge sayesinde mikro ihracat yapmak isteyen firmalar ürünü yetkili mikro ihracat kargo şirketine teslim eder. Kargo firması da ürün için ETGB düzenler ve resmi makamlara gönderir. PTT ve UPS başta olmak üzere pek çok kurum elektronik ticaret gümrük beyannamesi düzenleme yetkisine sahiptir.

Mikro İhracatta Hangi Belgeler Gereklidir?
Ürünlerinizi Türkçe faturanın orijinali ve İngilizce kopyası ile birlikte yetkilendirilmiş olan kargo şirketlerine teslim etmeniz yeterlidir.

Mikro ihracatta KDV iadesi alınabilir mi?
Mikro ihracatta KDV iadesi almak için elektronik ticaret gümrük beyannamesi ve faturalar ile birlikte Vergi dairesine başvuru yapılması yeterlidir.

Mikro İhracat Faturası Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Mikro ihracat faturasında zorunlu olan bilgiler ile birlikte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da şunlardır;

Mikro ihracat için müşteri bulmak
Alibaba.com, Amazon.com, eBay.com, Rakuten.com ve etsy.com gibi web siteleri üzerinden çok rahat bütün dünyadan müşteri bulabilirsiniz.

Exit mobile version