300 kilodan az ve KDV hariç 15 bin Euro değerini geçmeyen ürün gönderimleri Mikro ihracat kapsamındadır. Mikro ihracat işlemleri doğrudan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile gümrük müşavirine ihtiyaç duymadan daha az bir bürokrasi ile yapılabilmektedir.

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) Nedir?
Mikro ihracat kapsamındaki gümrük prosedürlerini ve maliyetlerini azaltmak için kullanılan beyanname sistemidir. ETGB sayesinde geleneksel ihracat prosedürlerinde gerekli olan gümrük müşavirliği hizmetlerine gerek kalmaz. Bu belge sayesinde mikro ihracat yapmak isteyen firmalar ürünü yetkili mikro ihracat kargo şirketine teslim eder. Kargo firması da ürün için ETGB düzenler ve resmi makamlara gönderir. PTT ve UPS başta olmak üzere pek çok kurum elektronik ticaret gümrük beyannamesi düzenleme yetkisine sahiptir.

Mikro İhracatta Hangi Belgeler Gereklidir?
Ürünlerinizi Türkçe faturanın orijinali ve İngilizce kopyası ile birlikte yetkilendirilmiş olan kargo şirketlerine teslim etmeniz yeterlidir.

Mikro ihracatta KDV iadesi alınabilir mi?
Mikro ihracatta KDV iadesi almak için elektronik ticaret gümrük beyannamesi ve faturalar ile birlikte Vergi dairesine başvuru yapılması yeterlidir.

Mikro İhracat Faturası Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Mikro ihracat faturasında zorunlu olan bilgiler ile birlikte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da şunlardır;

 • Adres bilgilerinde ülke adı mutlaka belirtilmelidir.
 • Faturada “gümrükleme hizmet bedeli” gibi ek kalem yazılamaz; sadece eşya bedeli, navlun, sigorta, banka komisyonu ile paketleme bedelleri yazılabilir.
 • Faturada GTIP ve menşei bilgileri ile birlikte Türkçe tanımı da mutlaka belirtilmelidir.
 • İhracat faturalarında KDV eklenmemelidir.
  Mikro İhracat Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Mikro ihracat için fatura kesmek ve vergi bildirimleri gerekir. Bunun için şirket kurulmalıdır.
 • Mikro ihracat için şahıs şirketi kurmak yeterlidir. Diğer şirket türleri ile de mikro ihracat yapılabilir.
 • Maliyeye vergi bildirimi yapmayan gerçek kişiler kanunen mikro ihracat yapamaz. Aksi durumda kanuni yaptırımlar uygulanır.
 • Mikro ihracat ile geleneksel ihracat arasındaki en temel fark, yurt dışına gönderilecek ürünlerle ilgili limitlerdir. Geleneksel ihracatta limit yoktur; mikro ihracat gönderileri limitlidir.
 • Mikro ihracat kargo prosedürleri, lisanlı ekspres kargo şirketine aittir. Yani mikro ihracat ile ilgili tüm lojistik süreci yetkili kargo şirketi yürütür.
 • Mikro ihracat kapsamı dışında kalan ve farklı prosedürler gerektiren ürün ya da hizmetler şunlardır; fuar ve sergi, tamire giden eşyalar, bedelsiz ürünler, hediye, dahilde işleme, hariçte işleme gibi ihracatlar (tamir amaçlı, geçici, fuar, vb.); kısıtlamalı, izne tabi, kayda ve denetime bağlı ürünler (gıda, ilaç, kimyasal ürünler vb.).

Mikro ihracat için müşteri bulmak
Alibaba.com, Amazon.com, eBay.com, Rakuten.com ve etsy.com gibi web siteleri üzerinden çok rahat bütün dünyadan müşteri bulabilirsiniz.

0 YorumYorumlar

Bir Cevap Yazın