KOBİ vasfı belgesi ile bir işletme KOBİ sınıfında olduğunu beyan edebilir. İşletmelerin KOBİ belgesine sahip olması, beraberinde KOSGEB ve diğer kurumlar tarafından KOBİ desteği almayı da sağlıyor. Peki KOBİ belgesi nedir, nasıl alınır? Hangi işletmeler KOBİ sınıfına girer?

KOBİ vasfı belgesi nedir?

Türkiye’de KOBİ’lerin maddi destek, hibe, kredi gibi destekler alabildiği KOSGEB, girişimciler ve küçük işletmeler için çok önemli bir kurum. KOSGEB’in küçük işletmelere destek sürecinde talep ettiği belgeler içinde ise en önemlileri, KOBİ beyannamesi ve KOBİ vasfı belgesi. KOBİ beyannamesi KOSGEB bilgi sisteminden yapılan bir işlemdir. Siz gerekli başvurunuzu yaptığınızda sistem verileri SGK  ve İnteraktif Vergi Dairesi alyapısından çekerek sizin hangi sınıfa giren KOBİ olduğunuzu belirliyor.Bu beyannamede işletmenizin Yıllık Çalışan Kişi Sayısı (YİB), Net satış hasılatı, Mali bilanço toplamı gibi verileriniz gösteriliyor. Bu veriler üzerinden sistem sizin KOBİ olup olmadığınızı ve KOBİ iseniz hangi sınıf KOBİ olduğunuzu belgelemiş oluyor. Bu işlemlere E devlet üzerinden yapılabiliyor.

KOBİ vasfı belgesi nasıl alınır?

KOBİ vasfı belgesi ise bir işletmenin KOBİ kapsamında yer aldığını gösteren bir belgedir. KOBİ belgesi olarak da ifade edilen bu belge, E-Devlet’te KOSGEB tarafından sunulan hizmetler içinde yer alıyor. KOBİ vasfı belgesini nasıl alabilirim diyen girişimci ve işletme sahipleri aşağıdaki adımları takip etmeli:

  • E-devlet üzerinden KOSGEB’e giriş yapın.
  • Arama kısmına, “İşletme sınıfı ve KOBİ vasfını belirten belge talebi” yazın ve aratın.
  • Kimlik bilgilerinizle giriş yaptığınızda, KOBİ belgesini alabilirsiniz.

KOSGEB desteği almak isteyen firmalar için beyannameler, KOBİ vasfı belgesi ve destek sürecindeki diğer mevzuat işlemleri sisteme ilk kez girenler için yorucu ve karmaşık gelebilir. Ve bu işlemlerde yapılacak hatalar ve takipsizlik dönüşü mümkün olmayan kayıplara yol açabilir. Bu nedenle bu süreçlerin alanında uzman ve deneyim sahibi danışmanlık firmaları ile yürütülmesi girişimci ve kobiler için en doğru yoldur.

0 YorumYorumlar

Bir Cevap Yazın